През последната година Руската армия успя някак незабелязано да изгради своя собствена Интегрирана система за противовъздушна отбраната в Сирия. Вероятната цел за нейното създаване е да бъде използвана при евентуално засилване на действията на водената от САЩ коалиция в района.
На трети октомври Руската армия разположи ПВО комплекса C-300 във военноморска база Тартус.
Освен това се указа, че Руските сили вече оперират със C-400 който има обхват за противовъздушна отбрана от около 400 километра. Осен това Руската групировка в Сирия има и редица по-малки системи за ПВОг, включително ракетни системи Панцир и Бук, както и военноморската версия на С-300 разположена на крайцера Слава в Средиземно море.
В допълнение към Интегрираната противовъздушна система Сирийските правителствени сили имат крайбрежна системата на защитата Бастион.
Най-вероятно руската интегрирана система за ПВО вече е напълно разгърната и изцяло функционира, което променя военната ситуация в региона.
Предимството на тези системи е, че те могат да работят в симбиоза и се допълват една друга, както с по-новите средства за ПВО, така и с по-остарелите системи, което означава, че техните съставни части за командване и контрол, търсене и управление на огъня могат да бъдат използвани в различни комбинации.
Друго тяхно предимство е, че те са напълно мобилни и могат да се разполагат на различни места в различни периоди от бойните действия, което създава възпиращ ефект върху западната коалиция. Тъй като Ислямска държава няма авиация, единствената цел на тази Интегрирана ПВО система е да окаже натиск на водената от САЩ коалиция.
Целта е по-голяма част от въздушното Сирийско пространство да остане под контрола на руските и сирийски самолети, за да продължат своята работа по обекти на опозицията на Асад. По същество тази система е значително надграждане на вече съществуваща Сирийска система за ПВО.
Съставните части на сирийската ПВО система до голяма степен са фиксирани, неподвижни и силно зависим от централизираното управление и контрол.
За разлика от тях руските системи са силно мобилни и модулни, което означава, че всеки един компонент може да работи като самостоятелна система или да бъде обвързано с друга интегрирана система.
Поради тази причина американските официални лица, включително и кандидат- президента Хилари Клинтън, са предложели да се създаде зона забранена за полети в някои части на Северна Сирия. Това би означавало, освен американските да не летят и руски самолети, което ще им попречи да нанасят някой от ударите си.
Разширяването на Интегрираната ПВО система обаче крие опасност за американската авиация и това би могла да принуди американското военно присъствие да нарасне значително в района в отговор на руската заплаха или да ги накара да се откажат от операции в Сирия.
По-вероятно е САЩ ще изберат варианта в който избягват потенциален военен конфликт. Чрез създаването на тази Интегрирана ПВО система в Сирия, Русия има за цел да се установи де факто, забранена зона за полети на водената от САЩ коалиция.
Вижте повече в http://postvai.com/voenni-analizi
Руската противовъздушна отбрана в Сирия
Подобни статии:
Смъртните наказания по света! След неуспешния преврат в Турция президента Ердоган се обяви за „смъртното наказание“, което предизвика горещи дебати в европейските страни. Дори се…
Rise and History of the Islamic StateIslamic State, ISIL, ISIS or DAESH are the words most frequently used in the war against terrorism, heard every day on the television or in the social…
Карикатури на Путин, Асад, Обама, Ердоган и Плевнелиев! Избрани изображения от политическите календари на художника, сатирик Андрей Будаев. Той се е специализирал в създаването на забавни карикатури на Вл…
Разположение на силите в Алепо Анализи и коментари, Сирия Tagged: Алепо, военни карти Разположение на силите в Алепо http://postvai.com/blog…
Facebook разузнаване!Как да търсим във Facebook? В България най-употребяваната търсачка безспорно е Google.BG, но с течение на времето Facebook също придоби огромн…
0 коментара:
Публикуване на коментар